Sokółka

Szkoła i Ośrodek Kształcenia

Aktualności

Turniej e-sport 18 maja

TURNIEJESPORT

Pragniemy zaprosić wszystkich do udziału w turnieju e-sportowym (League of Legends i CS:GO) organizowanym przez nas w ramach dnia otwartego Liceum Ogólnokształcącego w Sokółce Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku 18 maja 2019r.

Historia e-sportu w porównaniu do klasycznych dyscyplin sportowych jest bardzo krótka. Jednak trzeba zauważyć ogromny progres tego zjawiska od czasów pierwszych turniejów rozgrywanych jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku na automatach typu arcade. Obecnie e-sport
jest zjawiskiem globalnym z milionami widzów i aktywnych zawodników na całym świecie, którzy codziennie próbują swoich sił w rozmaitych tytułach, marząc o wielkich karierach. Ogromnie istotny jest fakt, iż tego typu rozgrywki nie odbywają się tylko w wirtualnym świecie, ale są przenoszone na prawdziwe areny sportowe. Najlepsi gracze zrzeszeni w profesjonalnych drużynach podróżują po całym świecie, aby brać udział w zawodach i rywalizować o nagrody na poziomie setek tysięcy, a nawet milionów złotych.

Intel Extreme Masters w Katowicach i Poznań Game Arena to dwie największe, regularnie odbywające się, imprezy dla graczy w Polsce. Obserwując ich rozwój na przestrzeni lat możemy dostrzec wzrost zainteresowania e-sportem nie tylko przez duże marki, które coraz chętniej wspierają rozmaite inicjatywy, ale także wśród polityków wysokiego szczebla, którzy dostrzegają w nim ogromy potencjał na przyszłość. Premier Mateusz Morawiecki pojawił się zarówno na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas PGA 2018 oraz w katowickim Spodku, gdy rozgrywane były mecze w ramach IEM. Premier podczas obu tych wizyt zapewniał, że właśnie takie branże jak gry komputerowe i e-sport są wielką szansą dla polskiej gospodarki na konkurowanie z lepiej rozwiniętymi krajami zachodnimi. Poprzednie edycje Intel Extreme Masters kilkukrotnie odwiedzał również Jerzy Buzek, który jest pod wielkim wrażeniem e-sportu i uważa, że tego typu wydarzenia są świetnym sposobem na promocję regionu. Co więcej, zaledwie kilka dni temu prezydent Andrzej Duda zainicjował powstanie polskiej e-sportowej drużyny narodowej w grze FIFA, która będzie reprezentowała nasz kraj na przyszłorocznych, międzynarodowych zawodach FIFA eNations Cup. Jest to symboliczny i nobilitujący gest w kierunku do całej branży e-sportowej, gdyż jest to jedna z pierwszych w Europie oficjalnych reprezentacji.

E-sport w Polsce to także mniejsze, lokalne wydarzenia. Świetnym przykładem jest tutaj East Games United w Białymstoku. Impreza jest organizowana regularnie od 2008 roku. Poprzednie edycje odbywały się dzięki wsparciu i pomocy Miasta Białystok. Rafał Rudnicki – Zastępca Prezydenta Miasta Białystok podczas konferencji prasowych bardzo ciepło wyrażał się o tego typu inicjatywach i zachęcał do brania w nich udziału. Pragniemy przenieść rywalizację e-sportową także na teren gminy Sokółka, zapraszając młodzież  do wzięcia udziału w organizowanym przez nas turnieju.

Turniej jest częścią zaplanowanych przez nas działań w terminie 17-18 maja 2019r. Wśród imprez współtowarzyszących znajdują się między innymi: zajęcia z Krav Maga i występ teatru studenckiego StuKot działającego przy Uniwersytecie w Białymstoku.

Serdecznie zapraszamy!

Dokumenty do pobrania:

Zgłoszenie na turniej

Zgoda rodziców do udziału w turnieju

Regulamin turnieju CS:GO

Regulamin LoL

Więcej informacji:

Ośrodek Kształcenia Zawodowego w Sokółce

Grodzieńska 76, 16-100 Sokółka

tel. 85 711 22 57

email: sokolka@zdz.bialystok.pl